Zkušenost s Baretovým jícnem

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Baretˇák
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.11 17:15
Barretův jícen

Má prosím někdo zkušenosti s nemocí tkz.Barretův jícen?Jaké léky se na to užívají a jestli na to existuje nějaká dobrá babská rada?Děkuji za odpověd.

Reakce:
this is not lupus
66 příspěvků 16.3.11 15:18

Barrettův syndrom se jinak také označuje jako Barrettův jícen,podstatou je situace, kdy se sliznice dolní části jícnu začne přeměňovat v jiný typ sliznice, který nacházíme spíše ve střevě (odborně se této postupné změně říká intestinální metaplazie).

Příčinou vzniku tohoto stavu je často refluxní choroba jícnu,častý příznak je pálení žáhy. Je relativně častá a dochází při ní k návratu žaludeční šťávy do dolního úseku jícnu. Sliznice jícnu je kyselým žaludečním obsahem poškozována a to v ní může vyvolat příslušné změny.

Barrettův jícen vzniká obvykle v konečném úseku jícnu.

Barrettův jícen se sám o sobě neprojevuje, nemocný může pociťovat pálení žáhy a bolesti na hrudi, ale někdy je refluxní choroba bezpříznaková. Problém je, že ve sliznici Barrettova jícnu může dojít k nádorovému bujení a vzniká jedna z forem rakoviny jícnu. Ta se pak projevuje poruchami polykání, někdy bolestí a v případě útlaku dýchacích cest i dušností. V případě rozšíření rakoviny po těle pak klasicky vede k celkové zchátralosti, ztrátě na váze a ke smrti.
Diagnózu Barrettova jícnu určí gastroenterolog, který jícen vyšetří endoskopickým přístrojem. Nemocná sliznice se dá poznat prostým okem, je zarudlá a od normální sliznice odlišná. Definitivní potvrzení spočívá až v odebrání drobného vzorku sliznice a jeho histologickém vyšetření, které slizniční změny potvrdí.
Pokud jse o babske rady nejlepe vam poradi babina
Léčba již vzniklého Barrettova jícnu neexistuje, ale jeho rozvoj může být úspěšně zastaven léky ze skupiny blokátorů protonové pumpy (Helicid, Lanzul, Omeprazol, Controloc apod), které snižují kyselost žaludeční šťávy. V úvahu přichází i chirurgický zákrok, který lépe oddělí jícen od žaludku a tím sníží riziko vniknutí žaludečních šťáv do jícnu.
U pacienta s prokázaným Barrettovým syndrom je nutné dělat pravidelná endoskopická vyšetření s biopsiemi a v případě průkazu vzniku zhoubného nádoru se musí postižená část jícnu chirurgicky odstranit.
Pokud jde o babske rady na to je odbornik babina,urcite ma v rukavu nejake bylinkove eso.

Váš příspěvek