Amnézie po těžkém úrazu

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Tsuki
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.9.11 01:02
Amnézie - dotaz

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat na takovou věc ohledně amnézie po těžkém úrazu - například vážná dopravní nehoda. Je možné, aby člověk ztratil pamět dočasně na několik měsíců, ale aby se to týkalo pouze jedné věci - v tomto případě osoby? Konkrétně aby člověk probuzený z kómatu nepoznal (zapomněl na) osobu, kterou znal pět let před nehodou? Může si takhle příroda pohrát? Nebo si v takovém případě člověk nevzpomene na nic z těch pěti let - jako by je neprožil? Nejde o realitu, jen mě to zajímá.

Reakce:
Dr.House
622 příspěvků 21.9.11 08:51

člověk, který žije v komatu 5 let, si za těch 5 let nevzpomíná na nic…maximálně se mu vybaví,že mu často hrála televize, rádio, nebo že na něj mluvila dotyčná osoba, bude si pamatovat akorát to, co bylo před nehodou ( jak vy říkáte) …takže vlastně jako by je neprožil. ale je to zase sporné protože je to ,,indivindy,, ale spíše si to člověk nepamatuje a je v šoku když zjistí jak dlouho byl mimo a co se vůbec všechno odehrálo během 5ti let. Většinou tito lidé jsou u psychiatrů nebo svůj život končí sebevraždou a jen hrstka se vzpamatuje a jde dál…ale zase..,,indivindy,,

Tsuki
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.9.11 11:07

Dobře, díky za odpověď. Jen bych to ještě trochu rozvinula. Někde jsem četla, že je možné, že během (nebo spíš po probuzení z) kómatu spustí mozek nějaké ‚obranné mechanismy‘ - snaží se vytěsnit konkrétní vzpomínky, například (jak už jsem psala) na osobu, kterou znal pět let a pak přišlo třeba několikadenní kóma, a on ji najednou nepoznává, neví že se ještě před pár dny znali. Ale dočetla jsem se pouze o případech, kdy je pro dotyčného ta známá-neznámá osoba nečím traumatická, nebo tak něco :)

Dr.House
622 příspěvků 21.9.11 20:39

takovéhle věci spíš najdete někde jinde na internetu, wiki skripta a podobné, nebo klasická literatura..

Mariana.icka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.1.20 09:54

Dobrý den, syn měl před 14 dny těžkou autonehodu, kdy jsem byla ráda že to přežil, poranil si obratle a páteř, kdy má teď špatnou hybnost spodní části těla, zatím je upoutaný na vozík, s tím, že by se měl otok zmenšovat, a syn by pak dle doktorů měl zase chodit, máte někdo podobnou zkušenost, jak mu pomoci?

Karolina.pakckova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.1.20 12:15

Doporučuji držet se rad lékařů, a pravidelně s ním cvičit, to hodně pomáhá, hlavně pro svalstvo je to potřeba, já jsem manžela po nehodě v autě vozila do Prahy na soukromou kliniku, kde s ním specializovaný pracovník chodil na přístroji Lokomat, který chodí za pacienta, a procvičuje tak svalstvo, které je k chůzi potřeba.

Mariana.icka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.1.20 09:01

Kde ten přístroj prosím mají?

Karolina.pakckova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.1.20 11:09

Podívejte se na stránky kliniky neuroaxon. cz, kde můžete vidět i přístroj na fotkách, a mají tam rozepsané všechny postupy.

Váš příspěvek