Sociální fóbie - jak si pomoci

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Mates_28
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.2.22 19:21
Sociální fóbie - jak si pomoci

Ahoj.
Je mi 30 let a zhruba od nějakých 18 let mám sociální fóbii. V počátcích jsem měl problémy v obchoďáku platit u pokladny, jíst u stolu s více lidmi, nebo třeba hrát karty v hospodě. Nejhorší však byly situace, kde se bylo potřeba nějakým způsobem projevit před více lidmi. Škola pro mě byla utrpení (zkoušení u tabule). V nejhorších situacích se to projevovalo extrémním napětím, třesem celého těla (včetně hlavy), roztřeseným hlasem atd. a především soustavným strachem z nadcházejících situací.
A teď proč píšu v minulém čase - dnes už strachem zase až tak extrémně netrpím a žádný panický záchvat jsem již neměl celkem dlouho. Je to mimo to, že žiji zdravě a sportuji způsobené tím, že žiju rutinní život, ve kterém mě jaksi nemá moc co zaskočit.
Jednou za čas se však samozřejmě naskytne situace nová, ze které mám strach jako malé dítě. Nedávno to bylo dělání svědka na svatbě, přičemž jsme se bál toho, že se budu tak klepat, že se nebudu schopen podepsat u oltáře (kvůli tomu jsem i navštěvoval psychologa). Samozřejmě, že to bylo úplně v pohodě a celou situaci jsem zvládl úplně v pohodě - nicméně minimálně půl roku jsem se kvůli tomu strachoval až jsem nespal. No a teď je to pracovní porada, kterou mám v úterý. V hlavě jsem si vytvořil příběh, jak tam budu sedět, někdo se mě na něco zeptá a já se celý roztřesu, zčervenám a nebudu schopen souvisle a srozumitelně mluvit… a celý víkend kvůli tomu nejsem schopen fungovat, protože na to myslím a mám skličující strach - ačkoli to nakonec dost možná bude úplně v pohodě.
Máte někdo podobné starosti? Dokážete se nějak uklidnit, nebo se s tím strachem vypořádat?

Reakce:
MyslíTo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.6.22 08:05

Dobrý den, upřímně vás lituji. Nechci říct, že tím samým, ale prošel jsem si něčím podobným. Jako mladší jsem byl extrémně stydlivý. Nebyl jsem schopný si koupit ani tvrzené sklo na iPhone v obchodě. Prostě takový ten typ člověka, který raději sedí doma, objednává si jídlo na internetu, aby nemusel nakupovat. Nakonec se to u mě nějak zlomilo, ani moc nevím jak. Ale podařilo se to. Držím vám palce! :)

Váš příspěvek