Strach ze zadrhávání při mluvení

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
mladý muž
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.4.11 22:17
Mluvení

Zdravím,
mám takový problém. Mívám stavy, kdy nejsem schopný spontánně říct za sebou několik vět bez toho, aniž bych se při mluvení ‚zadrhnul‘. Abych to vysvětlil - vím co chci říct, ale kolikrát musím celou větu přetvořit, abych ze sebe onen význam dokázal vysoukat. Podobný problém mám i když chci například někoho přerušit nebo někoho oslovit. Ono se to možná nezdá, ale mně to opravdu velmi vyčerpává, ztrácím pak radost z ‚nevázaného rozhovoru‘, přicházím o vyslovení všelijakých poznámek ze strachu abych se nezakoktal a dostávám se tak do tlaku, ze kterého mívám akorát bolesti hlavy a výčitky. Vyvíjím úsilí a snažím se se svou potíží bojovat a malý pokrok jsem snad i zaznamenal. Nakonec musím říct, že stavy, které tu popisuji netrpím neustále. Objevují se nepravidelně, spíše ale když jsem ve větší nebo neznámé společnosti. Strašně rád bych se tohohle problému zbavil. Myslím, že s ním souvisí i moje obavy z mluvení před kolektivem, moje nervozita ve společnosti apod. Budu nesmírně vděčný za rady.

Reakce:
petis26
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.4.11 21:20
zadrhávání

Ahoj,je mi skoro 31 let a zadrhávám v řeči,nastoupila jsem nedávno do nové práce a trochu se mi to zhoršilo,že se snažím moc před kolegy nemluvit,jen to nejnutnější,už to ale stejně poznali,působím tam kvůli tomu svému nemluvení zakřiknutým dojmem.Závidím všem dobře mluvícím. Pokud máte nškdo stejný problém,tak mi klidně napište. Petra

petis26
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.4.11 19:14

Třinec je bohužel od mého bydliště hodně daleko. :cry:

Petra14
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.5.11 12:25
mluvení

Ahoj, já mám úplně stejný problém jako ty. Nevíte někdo co s tím?Jak se naučit víc mluvit. Abych se nemusela bát něco říct.Všichni mě mají za puťku, protože mám strach něco říct. Já taková nechci být…

petis26
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.5.11 20:32

Možná by nám pomohl psycholog,ale v Kralupech odkud jsem žádný není a dojíždět do Prahy nebo Kladna se mi nechce a taky by to stálo peněz… V práci semnou dělá kamarád,je mu 42 let a taky zadrhává a nebojí se s tím mluvit.. U mě je to jak kdy,když jsem v klidu,tak i klidně mluvím a dobrý,ale jak jsem ve stresu,tak je to blbý. Kamarádky mi radila ať si té řeči tolik nevšímám a nepozoruji se. Bydlím u přítele a když přijde návštěva z jeho strany,tak ztichnu a znervózním,když chci něco říct,tak to ze sebe nemůžu dostat a radši to neřeknu…

Bábina
1450 příspěvků 15.7.11 19:17
Zadrhávání

Je to věc nepříjemná a pokud tím trpíte dlouho,už dávno Vám mohl pomoci logoped(neručím za to,že se to tak píše).Prostě odborník na mluvení.Máte stres z toho,že budete zadrhávat a proto zadrháváte.Je to důsledek stresu a pro Vás začarovaný kruh.Mohou Vám pomoci léky od lékaře,ale odbourat to musíte sami.Doma zpívejte!!!Zní to hloupě,ale zpívejte hodně a nahlas.A poslouchejte se.Uvidíte,že při zpěvu nezadrhnete ani jedenkrát.Při zpěvy si vychytejte doby nádechu a ty pak slaďte s mluvenou řečí,jako podpůrný prostředek můžete zpočátku použít kozlíkové kapky.Vejdou se do kapsy či kabelky a zklidní Vás(Koupíte v lékárně nebo v bilinkách) Vy zklidněte dech ,hluboký nádech a dotoho.Nebojte se nikdo se smát nebude.A jestli ano pomyslete si něco o rohatém zvířeti.A pokud máte trému,před nějakým důležitým člověkem ,jedna rada nakonec.Není z mé halvy,poradil mi jí tatínek,když jsem šla kdysi dávno maturovat.Řekl,nadechni se a představ si ty důležité pány na WC.Mně to pomohlo.Třeba jeho rada pomůže i Vám.Kapky,sebevědomí a určitá představa Vás dovede k cíli.Jen se nesmíte bát.A zpívat a zpívat,aby jste poznali,že i Vám to jde bez zadrhnutí.Budu všem držet palce.

petis26
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.11 20:08
Zadrhávání

Kvůli zadrhávání jsem v kolektivu tichá a ostatní si nejspíš myslí,že jsem divná… Tak divně mě pozorují… Nebo když jdu druhému něco říct,tak to jdu říct tak opatrně a tiše,že se za to až stydim. Mám kvůli tomu problém se začlenit do kolektivu. Co s tím?

Bábina
1450 příspěvků 16.7.11 10:12
Zadrhávání

Potřebujete získat sebevědoní.Uvědomte si,že každý má nějaké to máslíčko na hlavě.A že se dívají divně, je možná jen Váš pocit,protože si myslíte,že Vás stále pozorují.A nebo si opravdu myslí,že jste jiná.To je pro lidi podezřelé.Zadrhávání Vám odpustí a až se jich přestanete bát,přejde samo.Takhle si mohou myslet,že se povyšujete ,že pro Vás nejsou dost dobří.Ale kdyby věděli…Zkuste mojí předešlou radu a až budete uklidněné,vybalte to na rovinu.Prostě přátelé ,mám menší vadu řečí a proto jsem nesmělá ,jiného za tím nic není.A uvidíte,jak se hned ovzduší v práci změní.Víte já same držím pohromadě díky ortopedickým a jiným pomůckám,ale prostě znám své chyby a naučila jsem se s tím žít.Nestydím se za to,že mám brýle,že kulkám a mám kratší nohu a předklom udělám jako kdyř padají závory.Prostě taková jsem a tak mně lidé berou.A Vy máte jiné závory ,ale když lidi uvidí,že to přijímáte jako součást sváho já,tak až Vás to zadrhávání přejde,bude se jim to zdát divné.Pokud je problém pro Vás samotnou neřešitelný,udělejte si registraci na stránce aby jste měla obálku jako já.Kliknutím na mojí obálku vstoupíte do mé osobní stránky,kde nečte mikdo jiný nežli ti dva co si píší.Můžeme se pokusit najít co je příčinou problému a když zrušíme příčinu ,určitě zmizí i následek.Zadrhávání je vždy problém ne,těla ale hlavy a duše.Tato rada platí pro všechny z této stránky.Třeba pomohu.Zázraky nedělám,ale prohlédněte si můj profil a mé zprávy.Nebudete je číst,ale uvidíte,kolik lidí jde rovnou ke mně.Jinak ,všem přeji hodně sil a odvahu svou vadu,která ani vadou není ,přiznat okolí.Pokud mně někdo bude potřebovat v soukromí ,víte jak mně hledat.

petis26
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.7.11 19:07
zadrhávání

Díky za rady. Oni to v práci kolegové stejně už poznali,ale nesmějí se mi.Zkusím s nimi ale víc komunikovat a nebát se něco říct. A je pravda,že nemám moc sebevědomí,i přes to,že nejsem ošklivá,tlustá atd. ale spíš stydlivá… :-(

Bábina
1450 příspěvků 17.7.11 12:18
Zadrhávání

Hm,mohuVám říct,že být stydlivá,někdy není tak úplně na škodu.Ale v dnešní době se budete muset naučit prosadit.A to bohužel jinak,něž že budete spolupracovat s kolektivem,asi nepůjde.Ale opravdu zpívejte,a hodně,tím se zadrhávání může napravit,protože se naučíte dobře dýchat nezi slovy.Také jsou dobrá různá dechová cvičení.A jak píšete,kolegové jsou slušní lidé a nesmějí se Vám,tak toho využijte a dejte jim vědět,že s nimi chcete být.Pozvěte je na pivo,nebo já nevím.Prostě ukažte,že jste jen stydlivá a ne namyšlená nanynka.Což by si mohli myslet.A když už jednou Vás příjmou, takovou jaká jste,budou Vás i chránit před blbci co by se vám smáli.(dofám,že mně za to slovo nesmáznou).A najednou zjistíte,že Vaše tréma je pryč a že brebentíte s kámoškama,jako každá druhá.Budu Vám držet palce.Pokud chcetete dechová cvičení,najděte si je na internetu a nebo se ozvěte a já nějaké napíšu.

LiborB
24 příspěvků 24.7.11 22:26

Ahoj všem,
co se občas zadrhnou. Velice efektivně s tímto problémem pomůže buď kineziologie nebo metoda eft. Jsou podobné, obě pracují s meridiány a efekt bývá okamžitý. Najděte si někde poblíž bydliště kineziologa či praktikantku eft a po prvním, maximálně druhém sezení byste měli být nadoživotí v pohodě. U kineziologie, kterou jsem sám několikrát podstoupil, doporučuji někoho s co nejvyšším stupněm zkušeností. Šestý stupeň a výše je fajn.

Mluvě zdar.
Libor

Bábina
1450 příspěvků 25.7.11 13:57
Zadrhávání

To je pravda.Také pomáhá hypnosa a to velmi účinně.Ale prosím ,než k někomu takovému půjdete.Dobře si ověřte,co je zač.Pan Libor měl štěstí.Ale ne vždy je pravý pomocník pro Vás.Záleží také na původu a příčině.Pomáhá také holotropní dýchání ale bez zkušeného terapeuta to ani nezkoušejte.Jsou to jen návrhy,kdo by mohl pomoci,pokud to nezvládnete sami.A dá se to věřte mi.Je jen potřeba najít původ a ten odstranit,nebo jeho působení vyrušit.Tím Vám pomohou tito odborníci,ale kdo má pevnou vůli a odvahu ponořit se do svého JÁ,tak to zvládne sám.Je to jako každý jiný psychosoma problém.

Bábina
1450 příspěvků 27.7.11 12:41
Zadrhávání.

Pustila jsem se do hledání v moudrých knihách,co Váš problém může způsobyt.Toto jsem objevila.Zadrhávání je většinou způsobeno podle posledních studií spíše fyziologickým než psychologickým problémem.Jsou objeveny tři genové varianty které způsobují úbytek buněk v určité části mozku,který kontroluje svaly a tak znemožňuje vydání určitých zvuků.Zdroj:Lucy Wildman Americký národní institut po komunikační poruchy.
Dále radí trénovat uvolňování čelistních svalů a svalů krku .A mluvit před zrcadlem,tak aby bylo vidět,zda ústa jsou schopná slovo utvořit.Podle mně je určité procento lidí kteří touto poruchou trpí z psychosomatycké poruchy.Já sama jsem to zažila jako malé dítě,když mně leváka,nutili na pravou ruku a někdy dost drasticky.U mužů je podle této studie tato příčina 4X častější nežli u žen.Víc Vám poradit nedovadu a proto všem přeji pevné nervy a návštěvu logopeda .To lze i v dospělosti.Možná když budete hledat na internetu ,tak najdete toho pravého odborníka,co Vám cvičení poradí.

LiborB
24 příspěvků 29.7.11 12:05

Terapeuté EFT mají pozitivní zkušenost s řešením a ukazují, že EFT na koktavost funguje. Pomůžeme Vám jakýkoli terapeut, který EFT alespoň pár měsíců praktikuje.

Není zapotřebí hledat v moudrých knihách složitá vysvětlení, když existuje rychlé a jednoduché řešení. Jenom musíte nějakého praktikanta vybrat a zajít k němu. Bez toho to nepůjde.

Ti praktikanti EFT a kineziologie, které jsem za svůj život potkal byli lidé s upřímnými úmysly ostatním zdravotně či psychicky pomoci. Nepotřebuji tudíž na jejich výběr štěstí. Ostatně metodou EFT ani kineziologií se nedá ublížit, takže je svým způsobem skoro jedno, kdo ji dělá. Na rozdíl od farmacie a dalších moderních výdobytků odvádějících pozornost na falešnou stopu.

Bábina
1450 příspěvků 29.7.11 18:44
Zadrhávání

V tom s Vámi mohu souhlasit,že medicína na zadrhávání v některých případech je krátká.Ale každý terapeut má své metody a opravdu bylo zjištěno,že odstranit jakoukoliv vadu řeči lze ,ale jen tehdy je li nervového původu.pokud je vada zakódovaná v mozku,Platí pro to jiné přístupy.Tam se musí obnovit spoje,které prostě nefungují a uvolnit svaly,které trémou z toho,že člověk má promluvit ztuhnou.Proto lékaři i terapeuti doporučují zpěv.Je to projev radosti a tím se i svaly uvolní.Slyšel jste někdy koktak zpěváka.Nemyslím tím Vaška z prodanky.A vás všechny s tímto trápením,vyzkoušejte to.Uvidíte,že je to snadné a funguje to.

petis26
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.7.11 21:58
Mluvení

To jsou dobré rady,zajít k terapeutům,ale dost se to prodraží,když chtějí za 1-2 hodiny 1000kč za sezení,také v mém místě bydliště žádný není a přidejme si k tomu dojíždění nejblíže do Prahy(jsem z Kralup nad Vltavou),vlak něco stojí a určitě by jedno sezení na koktání nepomohlo… Tudíž nápravu nechám na logopedce. :-D

Bábina
1450 příspěvků 31.7.11 13:28
Zadrhávání

Právě proto tady někteří z nás,co trochu rozumí lidskému tělu a mysli,dáváme rady takové,které může vyzkoušet každý.Terapeut je vhodný,ale ne všude dostupný a v dnešní době i finančně náročný.proto jsme tu mi,co dávámá„babská rady“které opravdu pomohou.Opravdu zkuste před zrcadlem uvolňovat čelistní svaly a masírovat si krční svaly tak,aby tréma na Vás nemohla.Pokud chcete pomoci někdo z této stránky i v přístupu k zadrhávání z psycho hlediska,můžete si zadat registraci a tím dostanete obálku,jako já a kliknutím na mojí obálku vstoupíte do mé soukromé stránky.Navrhuji to proto,že u každého je jiná příčina a řešit to tady,tak zastavíme redakci provoz.A soukromá stránka,je opravdu SOUKROMÁ.Nikdo než já a zadavatel do ní nemá přístup.A hlavně,je na Vašem PC a nic se neplatí.

Anett1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.12 20:44
zadrhávání

Mladý muž:ahoj je mi 24 let a mam ten stejný problém jako ty, akorad s tim že to je pravidelné. Navštívila jsem spousty kvalifikovaných specialistů a různých lékařů a bez jakéhokoli pokroku…prý na to nemám myslet a časem to odezní. Už je to 6 let a příjde mi že se to zhoršuje. Před cizými lidmi taky moc nemluvim, připadám si pak hloupě:(.Zkus se před lidmi uvolnit a dělat si z toho srandu, no tak trošku zadrhávám..no a co???Můj přítel třeba tvrdí že je to roztomilý a lidi když tě poznají tak už jim to ani nepříjde:))

Bábina
1450 příspěvků 16.7.12 17:14

Pokud se zadrhávání zhoršuje, je to výraz toho že se cítíte nejistě. Víte zkuste se mít ráda|rád. Pokud máte dostatečné sebevědomí, tak Vám nejaký zádrhel, nemůže ublížit. A pomalu se to vytratí. Stačí si jen uvědomit, že jste dobrý a hodnotný člověk a ráno si každý den do zrcadla říct…Vaše jméno a mám tě rád|a, takového|takovou jaký jsi a proto dokážu všechno. Ono se to zdá divné, ale autosugesce v tomto případě funguje bezvadně. Nemyslete na to, že to zase příjde, nebo kdy. Každý z nás má něco co mu na sobě vadí, ale autosugescí se dá překonat vše. Jen lidská hloupost ne. A tak když na někono takového narazíte, pokud to není nutné, neztrácejte s ním čas. Život je přeci o úplně něčem jiném. Jen si to musíte uvědomit.

Váš příspěvek