Kryoléčba anální fisury

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Martin103
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.11 09:11
fisura: kryo léčba nebo masticky?

Dobrý den,

rád bych poprosil o vaše zkušenosti s léčbou anální fisury.

Mám diagnostikovánu chronickou anální fisuru konečníku (zadní). První vyšetření jsem podstoupil před 12 lety (bylo mi 21), kdy jsem měl výrazné problémy - pravidelné, někdy i dost silné krvácení (jasně červená krev), obstipace, bolesti při defekaci. Po tomto vyšetření mi lékař doporučil divulzi. Odmítnul jsem. Upravil jsem jídelníček (ovoce, zelenina, tekutiny, psylium), začal dbát na pravidelnost vyprazdňování. Problémy se výrazně zmenšily.

Po 12 letech (je mi 33) mě loni na podzim k lékaři přivedly dva důvody: 1) chtěl jsem vědět, jaký je „stav“ fisury po letech a 2) trvalé svědění a občasní pálení. Privátní lékař konstatoval stejnou diagnosu - chronická fisura „jako z učebnice“. Doporučil operativní řešení, konzervativní léčba (mastičky, čípky, sedací koupele) je prý v případě chronického stavu spíše neúčinná. Navrhl sfinkterotomii (naříznutí svěrače) nebo kryo léčbu (vypalování zmrazováním), příčemž ke druhé metodě se přiklonil.

Nejsem příznivcem chirurgických zásahů do těla, dokud to opravdu není nutné, ale víceméně jsem došel k závěru, že pokud chirurgický zákrok nepodstoupím teď, dříve či později se mu stejně nevyhnu. Akutní problémy nemám (až na to svědění), krvácení je jen občasné v podobě drobných stop na toaletním papíru, vyprazdňování pravidelní, stolice jemná, občas pálení a velmi občasná bolest. Takže mě nic akutně k zákroku nenutí.

Máte někdo zkušenosti s kryo léčbou fisury? Velmi laicky řečeno je to něco jako tzv. vypalování bradavic.

A jak řešíte svědění? Heřmánkové koupele nebo dub?

Vím, že už zde byla podobná diskuse, četl jsem ji a moc optimisticky to nevyznělo :-( Mně se jedná zejména o zkušenosti s tou kryo léčbou.

Děkuji všem.

Reakce:
mima9999
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.8.13 16:35

Ahoj.
V pondělí jdu na chíru na zmrazení hemeroidů, takže pak ti budu moct poreferovat.
Nicméně, na konečníku mi vyskočila píšťala a rovnou mi ji fikli, aby se mi „ulevilo“. Teda rozřezanej zadek je fakt úleva jak blázen. Nechápu jak na tohle přišli. Rána se zacelila a opět nalila krví. Pokud můžu radit, zajdi si na operaci dřív, než tě potká to co mě. Nikdy jsem neměla jiné problémy než občasné krvácení po stolici, cca 1× za čtvrt roku. Pak mi zde dne na den vyrašila na svěrači třešeň a fakt to bolí. :zed:

Trta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.1.18 20:01
Analní fisura- trhlina konečníku

Analní fisura- trhlina konečníku

Dobrý den,

zasílám Vám tuto informaci, která Vám může pomoci u Vašich pacientů při léčbě
Také mám nepříjemnou zkušenost s tímto problémem. Bolestivost při stolici, krvácení, problém se pomalu, ale jistě zhoršoval až jsem nemohl vůbec sedět.
Měl jsem úplný strach jít na velkou stolici - obrovská bolest.
Musel jsem navštívit lékaře – proktologa ( ON CLINIC s. r.o. – Brno ),který mi sdělil, že nemám hemeroidy, ale trhlinu na konečníku. Dal mi Dilatant a léčivou mast Proctocalm.
Snažil jsem se zavádět dilatátor a používat mast.
Bohužel při každé další stolici obrovská bolest a krev a tak se to neustále opakovalo cca 2 týdny.
Našel způsob, který mi velmi pomohl!!!
Před každou stolí jsem šel do sprchy. Odšrouboval ze sprchovací hadice růžici a vydělal pryžové těsnění. Dřepl jsme si a konec hadice jsem si přiložil ke konečníku a natlakoval do sebe vlažnou vodu - cca 3 dcl. V podstatě něco jako když se dělá klystýr.
Potom jsem cca 1 minutu počkal, následně šel se sevřeným zadkem na záchod a bez větších bolestí se vyprázdnil. Vyletělo to ze mě jako bych měl průjem. Ta stolice se tím klystýrem - vodou zředila a vyprazdňování nebylo skoro vůbec bolestivé.
Takto jsme to zopakoval ještě 1 x až ze mě šla pouze čistá voda. Potom jsem si konečník osušil a natřel léčivou mastí Proctocalm.
Za 10 dní bylo po problému - trhlina se zahojila i bez používání dilatantu!!!
Pokud si tu stolici zředíte vodou, tak se vám nebude svěrač tolik roztahovat, nebude paciente tolik trpět, stolice půjde ven ve formě vody – zředěna vodou a bolestivá trhlina na konečníku se nebude neustále roztahovat - trhat - obnovovat, ale naopak se tímto zajistí její čistota a její možnost zahojení.
Co mi způsobilo tu trhlinu?
Tuhá stolice :
Byl jsem nemocný – kašel a 2 x po sobě jsme musel využívat antibiotika, která mi zničila ve střevech mikroflóru a nevyužíval jsem vůbec žádná probiotika. Při první stolici jsem se nemohl vyprázdnit – beton a tím jsem si ten konečník natrhl.
Roman

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu