Svrab - přenos

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Michaela16
30 příspěvků 19.09.10 21:50
SVRAB

Dobrý den,
setkal jste se někdo se svrabem? Vím, že v kategorii „Nemoci“ si mohu přečíst vše od příznaků po léčbu, ale......Zřejmě jsem se se svrabem setkala (píšu zřejmě, protože se 2 lékaři v diagnóze rozchází: jeden tvrdí, že to je a druhý tvrdí, že to není a podle obrázků na google to také není jasné) a teď nevím - když jsem se postiženého dotýkala (společensky = podání ruky), mohu být nakažena? Pokud ano, musím to všude „Rozhlásit“? Zkoušela jsem ai v obchodě tričko - samozřejmě na holé tělo - mohu takto nakazit ostatní respektive mohu se takto nakazit já?
Jakým způsobem se při diagnostikovaném svrabu desinfikuje matrace, když venku není ani pařák, ani mráz? Spousta otázek a potřebuji co nejrychleji odpověď, neboť pracuji s lidmi a nerada bych někoho ohrozila. Děkuji

Reakce:

Dr.House
622 příspěvků 20.09.10 16:43

můj ty bože..to jsou otázky…dejte se na víru - tolik otázek nezná ani bible…a to by vám apoštol řekl sám…

svrab jentak ze společenského podání ruky nechytnete - to byste musela dělat jinou společenskou věc - třeba mazlení na holé těla…

z trika je to dost možné, ale pokud udržujete pravidelnou čistotu tak by v tom problm neměl být.
na desinfekci je dobrej postřik - MENISEPTOL.

Michaela16
30 příspěvků 20.09.10 17:08

Otázek mám spoustu, ale mám ráda jistotu.
Podání ruky - pokud je svrab u infikovaného na ruce (dlani a mezi prsty), tak říkáte, že bych to nemohla chytit? I když se občas hrabu v záhonkách a mám poškrabané ruce?
Když si někde v obchodě ozkouším tričko, tak nevím, jak Vy, ale já jsem se nikdy neměla příležitost se okamžitě osprchovat - až doma- za tu dobu se mi něco nemůže zavrtat pod kůži?
Navíc ten dotyčný (asi)infikovaný je až abnormálně čistotný, tak jak k tomu přišel on, když jiné, než společenské kontakty neudržuje, nespí v ubytovnách ani u nikoho jiného atd.?

Bábina
1450 příspěvků 10.10.10 13:46
Svrab

Míšo ,Míšo,co se děje ,podle toho co vás vyděsilo by jste tak mohla mimo svůj domov akorát dýchat a to ne moc zhluboha.A nebo zase House zkoušíte?Kbyby jste se děsila každé představi coby kdyby ,tak se musíte nutně přiklopit skleněným šturcem a nebo věci v obchodě zkoušet přes igeliťák.Pokud Vás to opravdu tak děsí,pijte jako prevenci měsíčkový čaj a pokud vás už nekde něco svědí,měsíčková mast je taky fajn a teď je měsíček v kvěru tak taková ta šťávička co vytéká ,když ho utrhnete,tak tu namazat na svědivá místa vyžene z Vaší kůže kde co.A co jinak,co noha dobrý?

hodule  12.11.10 09:35

Vůbec se Míšo nedivím,že máš obavy.Já s tím tetˇ bojuju a taky nemám páru odkud to mám.Nejsem asociál právě naopak patřím do horních pater.Doktorka mi moc neporadila jen mi přerecitovala příbalový leták u léků. Jen se ptej atˇmáš jasno

husicka  03.01.11 11:39
svrab

Můj synek také měl svrab.Zdravotní péče v našem regionu nízká-dermatoložka nás objednala až za tři týdny-do té doby jsme byli nakaženi všichni a synek byl na tom nejhůř.Miluji čistotu a pořádek a doma pořád lítám s hadrem a peru a žehlím atd.Taky jsem marně pátrala,odkud to ten prcek vzal.Já a po mě děti jsou ekzematici,v zimním období máme ekzémy ze svetrů a teplého oblečení,tak jsem myslela,že je to ekzém.Když to doktorka vyslovila,málem mě ranilo.Dostali jsme mast Infectoscab a napatlali se.Všechno jsme vyprali,denně jsme převlékali postele,luxova­li,koupali se v Savu.Pupínky úspěšně mizely,synovi se téměř ztratily do týdne,nám ostatním ještě dřív.Oddechla jsem si.Pak po týdnu přišly Vánoce,můj přítel si přivezl dceru z předešlého vztahu.Měla na sobě nějaké jizvy,ale nedrbala se.Do týdne se synek opět brutálně škrábal.V tu chvíli jsem si vzpomněla,že tu ta malá byla před dvěma měsíci od prvních příznaků a byla celá osypaná a pořád se škrábala.Bydlí s matkou a rodinou ve starém rodinném domě a prý se propadla podlahou a od té doby to má.Její máma si prý s čistotou moc hlavu nedělá,alespoň jsem to slyšela od přítele.No a navíc se ta malá pořád ke každému tulí a mazlí,ačkoliv už má deset let.Děsím se, kde všude to roznesla a marně přemýšlím,jak to té její mámě říct,protože ona nikdy nepřizná,že mají svrab.No a hlavně mě asi raní mrtvice,protože děti mají jít po prázdninách do školy a my do práce a budeme muset znovu dát echo do školy a asi nechat děti doma nebo co,i když tohle všechno už jsme udělali předtím.Mám chuť tam té paní poslat také nějakou pěnou potvůrku,ale bohudík žádnou jinou nemáme.Co takhle jí vlepit alespoň pár facek?Jsem naštvaná,tak mě prosím berte s rezervou.

MHMMHH  04.01.11 11:01

Svrab jsem chytila jako zdravotnice od jedné své pacientky. Byla to stařenka, velice dlouhodobě léčená, ležela na svém lůžku a nikam nechodila, takže se nikde s nikým nemazlila a pravděpodobně jí jej „přinesla“ nějaká návštěva, která jí pravděpodobně jen podala ruku.
Ano, musela jsem to říci všem, s kým jsem přišla do styku. Veškeré oblečení se muselo vyprat a to, co nešlo vyprat (nař. potahy v autě) se nesmí 72hodin kontaktovat s kůží - po této době zvířátka jistojistě pochcípají. Bylo to komplikované, „nakazila“ jsem svého přítele, museli jsme se namazat nejakou mastí a pak se nějakou dobu nemýt, pak důkladně osprchovat a vlézt do čistého oblečení. Bylo to nekonečné praní, oddělování oblečení, ale nebylo to tak strašné. Chce to nadhled, trpělivost, pochopení a ignorovat narážky netaktního okolí.

MHMMHH  04.01.11 11:05

jak jsem psala - matraci jen 3dny nepouzívat, někam postavit do kouta a bude to :-) Dá se to zvládnout Míšo, držím palce!

Kanovako  06.01.11 15:08
Prosím o radu

Prosím o někoho o radu. Rodiče navštěvovali babičku v LDN kde se vyskytl svrab, nicméně se neobtěžovali návštěvníky nijak upozornit. Takže se bohužel touto nemocí nakazili, nejdřív matka a od ní otec. 4 měsíce lítala po doktorech co že jí to je, ani jedna kožní lékařka ( navštívila celkem 3) nepoznala, že to je svrab,všichni do jedné lečili kopřivku, pak třeba pokousání sviluškama apod. Otce léčili stejně. Po 5 měsících !!!! označili svrab a to jen s naší nápovědou. Takže předepsali mastičku, každému tak na 1 maximálně 2 namazání. Kromě toho, vyměňují denně povlečení, ručníky, veškeré prádlo, vytírají Savem, luxují, deky a polštáře věší na zahradu do mrazu, stejně tak boty, bundy atd. Já jsem doufám této nemoci ušetřena, nejsme v jedné domácnosti,ale než se na to přišlo, tak jsem je několikrát navštívila.
Nicméně i po namazání a veškerých hygienických procedurách se léčba výrazně nemění k lepšímu. Nevíte někdo jak dlouho je tělo po léčbě (namázání) ještě intenzivně svědivé, jak dlouho se výměny prádla apod. musejí provádět nebo prosím poraďte kromě předepsaných mastiček účinný lék jak se toho svinstva zbavit?
Díky za případné odpovědi.

MHMMHH  06.01.11 15:50

To je mi divné, už je to pár let, co jsem si s těmahle breberkama užila, takže nevím přesně, ale trvalo to tak maximálně 14dní. Mastičku jsem měla taky jen na dvoje mazaní a partner taky na dvoje.
Na jak dlouho dávají rodiče věci do mrazu? Mě lekéřka řekla (už jsem to tu psala) odstavit věci kamkoliv na 3dny! - nesmí přijít do styku s kůží a pak potvurky zajdou.
Jinak co se týče svědivosti - pokud Vaši rodiče trpěli svrabem několik měsíců, než to lékaři rozpoznali, tak mají pokožku určitě hodně źničenou a bude asi svědit dlouho :-(

hodule  08.01.11 15:10
Svrsb

Svrab je mrcha ale dá se toho zbavit celkem účině mastí jménem InfectoScab 5% stojí 339kč velkou část pojištovna proplatí.Stačí se vykupat 30min.počkat a potom se natřít!důkladně podle návodu! Ráno než se osprchujete převlečete postele.Perte v rukavicíh vše co se dá vyprat na 60°C tato teplota ty mršky zničí.Co nejde vyprat dejte do igelitových pytlů na 14dní někam bokem.(nákupní tašky,peněžen­ka,boty!,šper­ky,dečky,ubru­sy,přehozy atd.....)Koberce důkladně vysajte sedačku taky a přikrejte čistými prosěradly.Pokud dodržíte všechny pokyny v návodu mělo by to zabrat na první pokus.Léčit se musí selá rodina i když nemá příznaky.Zda jste byla úspěšná zjistíte po 3-5týdnech od přeléčení tak že se svědění nevrátí po namazání totiž okamžitě mizí.

renikum  08.04.11 07:52
Svrab

Dobrý deň, chcem sa opýtať alebo poradiť .. Naša starká dostala na geriatrii svrab a keďže býva v spoločnej domácnosti s mojími rodičmi po nejakej dobe sa prejavil aj u nich. Pred tým ako zistili, že sú aj oni nakazení boli u nás. Jasné, že sme si podali ruky dali pusu. Zatiaľ nemáme nejaké konkrétne príznaky ( je to týždeň ako sme boli spolu) ale občas sa poškrabeme po tele. Nie je to konkrétne že na jednom mieste, neviem či si to už vsugerujeme alebo môžeme byť už nakazení? Najviac sa bojím, malá chodí do škôlky môže v takomto skorom štádiu (teda ak ho máme) nakaziť ostatné detičky? Či sa máme vyhýbať kontatktu s druhými ľudmi? Pre istotu sme sa začali umývať s hypermangánom :cry:

Peto Bylinkár  05.09.11 13:15
Pomůže hlavne sauna

Ahojte Pomůže Vám hlavne sauna na 90
ale tiež killer alebo univerzal lybar a iné spraye
Ja poznám aj byliny ktoré sa pijú ako čaj
ale oficiálne ich nespomínam
Na šaty ideálne vyvariť koberce vytepovať
alebo všetko do igelitu a killerova´t
Chlorové prípravky nepůsobí nefungujú
Lepšie sú repelenty a insekticídy priamo na kožu
vobec sa s tým neparat riziko alergie je
mnohonásobne menšie ako vyliečenie sa
Dezinsekciu opakova¨t každé tri dni
A je to

Nakažení v PLB v Praze  18.11.11 03:56

Listopad 2011 : Nakazili jsme se svrabem v Psychiatrické léčebně v Praze 8 návštěvami u příbuzných v pavilonu s demencí, Alzheimerem ! Primářka léčí pacienty se svrabem sedativy, aby svědění zaspali, a rukavicemi, aby se neškrábali ! Svrab se na nás přenesl nejspíše doteky, tj. podáním ruky. Tuto nakažlivou nemoc způsobuje mikroskopická zákožka svrabová. Je těžce rozpoznatelná pro všechny, i pro kožní lékaře. Na tmavé kůži není často nic vidět. Celá naše rodina se nakazila, jen jeden člen nikoli. Příznaky : červené skvrny, hlavně po škrábání, sem tam velké pupeny a abnormálně důkladně zkoumejte místa na těle s nejjemnější kůží, např. prsty, vnitřní i vnější lokty, podpaží, prsa, břicho, u genitálií, hýždě, vnitřní stehna, spodek stehen, kotníky, pod koleny …. všude můžete na světlé kůži vidět mini-pidi-dírky menší než 1 mm a ty jsou ucpané vaší sraženou krví jako špuntem. Zákožky se totiž občas prokoušou na povrch kůže ze svých chodbiček, v nichž kladou vajíčka a kálí. Nemoc je provázená bodavým, úpěnlivým, nesnesitelným svěděním. Když se postavíte k topení, kamnům, nebo vlezete pod peřinu, začnou zákožky řádit jako čerti. Většinou nejsou na krku a na hlavě. Ještě po vyléčení máme stále sekundární nemoc - vyrážku malých pupínků, nikoli těch velkých pupenů od zákožek. Svědí to stále dost nepříjemně a téměř po celém těle, ale ne tak neskutečně intenzivně bodavě. Máme ale pocit, že nejsme vyléčeni (avšak dírky na kůži už nemáme). Také se nám po léčbě hned udělali malinké bradavičky (jako ty virové) na různých místech těla, asi rovněž sekundární projev. K léčbě svrabu jsme použili hlavně mast na recept INFECTOSCAB (výrobce BRD) za doplatek 84 Kč (338 Kč). Bez receptu nelze nic koupit, vše údajně zakázali, aby byla infekční choroba evidována v evropské statistice. Pak jsme použili SOLFATAN - prášek se sírou na koupele z lékárny volně prodejný (65-69 Kč), se sírou prý je ještě pudr - asi tekutý, a pak i mýdlo, tak to by bylo dobré zkusit. Dále jsme použili SAVO a jiné dezinfekční prostředky na tělo (slabý
roztok) a na dezinfekci všeho vč. oděvů. A rovněž Genciánovou violeť, Hypermangan, manganistan draselný (protibakteriální), kterou jsme natřeli nejvíce napadená místa, koupele v roztoku. Ze zoufalství jsme na postižená místa lili i ústní vody s alkoholem a jiné alkoholy. Nejlepší je dát vše, včetně bot, do igeliťáků, nastříkat na věci uvnitř dezinfekci, insekticidy, a uzavřené pytle dát na mráz na balkon, na dvůr, do mrazáku, do auta stojícího v mrazu. Zákožka nepřežije zmrznutí. Nebo zavázané, zalepené igelitové pytle aspoň postavit stranou a nechat je v tomto stavu 3 dny. Zákožka odumře bez vašeho tělního moku za 2-4 dny. My vše navíc stále větráme a čekáme, až ta mrcha chcípne :-( Nejlepší je vše vyprat a vydezinfikovat, postele ničím nezakrývat, ani prostěradlem, postříkat dezinfekcí (SAVO, též prodávají přímo různé roztoky na veterině, nemusíte sami ředit SAVO) a pak odjet mimo domov, třeba na chatu, k příbuzným. A vrátit se za 3-4 dny, kdy by měly být zákožky mrtvé. A v zimě nechat byt vymrznout, netopit, nechat otevřená okna, pokud můžete. Léčba trvá dlouho, několik týdnů i měsíců, jelikož asi většina lidí má po mastičce na svrab zase jinou vyrážku, o níž píše na tomto webu další vyléčená osoba, že si vyrážku maže namíchanou mastí z lékárny. My sekundární vyrážku zatím ničím nemažeme, ale asi budeme muset, neboť nás to svědění tak obtěžuje, že se nemůžeme na nic soustředit.
Závěr : Dost šílená infekční nemoc a dlouho trvající následkem těžké diagnostiky a sekundárních chorob. Rychlé šíření nemoci následkem nevykonávání léčby nakažených pacientů ve státních zařízeních, jako je PLB v Praze. Neadekvátní medikamenty v 21. století. V ČR
evidentně nemáme tablety, o nichž se píše na IN, zřejmě jsou drahé.
Na sekundární vyrážku a svědění údajně mast nebo zásyp
Framykoin.

Hanii 15
1 příspěvek 04.12.11 22:13

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je možné chytnou svraba když sem s nakaženým v kontaktu tak že se déle držíme za ruce..děkuji za odpověď…

Martin Rubik  05.12.11 23:03

Pokiaľ ide o partnera, tak už ho asi má, prípadne máte, pretože ste s ním v pravidelnom kontakte. Pokiaľ si s niekym iba podáte ruku, pravdepodobne sa nenakazíte. Ja som mal svrab posledný cca mesiac. Chytil som to od mamy, ktorá to dostala na dovolenke v Chorvátsku. Bohužiaľ som nakazil aj priateľku a tak sme sa liečili sírovou masťou všetci naraz. Je dôležité sa liečiť súčasne. Nateraz mám pocit, že som sa toho konečne zbavil, ale krk ma svrbí stále. Ale myslím si, že to je hlavne z tej sírovej masti, ktorá môže dráždiť kožu. Človek má stále taký nepríjemný pocit, hlavne keď ho čosi začne svrbieť.. A o tom, že to je naozaj nechutná a nepríjemná choroba svedčí to, že JA SÁM som dobrovoľne (vďaka svrabu) začal žehliť svoje veci.. :D

1marko170  13.01.13 15:43

:potlesk: :potlesk: :potlesk: Ahojte stalo sa to vecer o 23.00 sadla som si do postele a zakrila som sa moji najoblubenejsim paplonom. chvilka presla azacalo ma neco svrbet pri clenku. zacala som sa am skrabat a pocitila som male drobne pupaciky. kukla som si clenok a zbadala som tam male drobne pupakciki hrozne ma to zacalo svrbet. postupne dnom a dnom sa to shorsovalo a prechadzalo to as ku vnutornej strane stehien. neskutocne to zacalo svrbiet stale som sa skrabala a 6 dnom do bolo najhroznejsie pupaky sa mi objavili na genitalii a to bolo najhorsie neustala pelenie a svrbenie tak som zasla ku doktorovi a povedal mi hned stanovenu diagnozu swrab skoro mi zle prislo odpadla som tam od strachu.

ryzl  14.03.13 07:06
svrab mytych

Dobry den, pracuji v petihvezdickovem hotelu, ktery navstevuje predevsim ruska klientela. Posledni dobou me svedila kuze a potom i me deti. Vcera jsme zasli ke kozni lekarce a dozvedeli jsme se, ze mame svrab. Nemame zadne jine priznaky, nez svedeni. Zadne pupinky, chodbicky…a z vaseho clanku jsem se dozvedela, ze jde o svrab mytych. Bohuzel v hotelu panuje informacni embargo, aby k nam neprestali hoste jezdit a za provozu neni mozne cely hotel desinfikovat, takze cekam, ze az se vylecim, nakazim se tam znovu.

Jan1111  17.02.14 17:31
Podchycení v začátku?

Ahoj, v lednu jsem se vyléčil ze svrabu. A naneštěstí jsem měl sex s ženou, která „příjemně uvolněná“ leží vedle mě a drbe se. Diagnostikuji ji svrab, protože to by přehlédl jen ten, kdo to neměl. Pošlu ji okamžitě domů a hned poté se pro jistotu přemažu celé tělo sirnou mastí, co mi zbyla. Věci dám do pytlů a gauč kompletně přeleju sanitolem pro dezinfekci, že je celej mokrej. A ptám se - když jsem udělal tato opatření, myslíte si, že jsem tu potenciální zákožku, co na mě mohla přeskočit zničil včas? Nebo jsem opět v prčicích?

hňup  28.02.14 10:30
Prvotní zjištění

Ahoj, chtěl bych se zeptat na to, když se setkám s postiženou osobou a svrabem se nakazím, jaké jsou úplně prvotní příznaky. Mohou se i několik hodin po setkání projevit příznaky jako svědění kůže na určitých místech, šimrání pod kůží, nebo takového něco? od kterého dne po nákaze můžu být nebezpečný pro své okolí? tak, že můžu nakazit další osobu.

občané  28.02.14 11:25
Čtěte příspěvky lidí, než se zeptáte !

Viz výše, nebuď líný a vše si přečti :P

hňup  28.02.14 11:43
četl

Nejsem líný, jen jsem z toho nepoznal, jestli ihned po nakažení na sobě můžu něco pozorovat. Toť vše.

iivikcc  28.02.14 19:48

Tak jsme v pondeli dostaly masticku infektoscab ns svrab a od te doby jen peru zehlim a sedacku jsrm dvakrat za sebpu vyprala savem a vyzehlila pro jistotu jsme na ni tyden nesedaly ale stejne se porad bojim matrace a postele jsem taly vyprala v savu vysala a vyzehlila 2× za sebou porad vetram povlikam postele a szale mam pocit ze jsem na neco zapomela asi jdem zrala uz na psychouse zehlila a szrikala jsrm i koberce :nevim:

PajkaPapajkaaaaa  27.03.14 16:16
Infectoscab

Taky přispěju svou trochou do mlýna. Takže svrab jsem už dkysi měla v roce 2006, chytla to celá moje rodina a všichni se po nocíchc podrbávali jak diví. Vyléčilo se. Nějakou dobu mám na sobě vyrážku, která mi od zařátku připadala jako svrab, ale během tohoto týdne se mi ta svině parádně rozlezla po dekoltu, prsou, břiše dokonce aj tam dolů a po celém trupu vlastně. jedinou nezasaženou partií jsou nohy a zadek. Moje kožní se na mě už několikrát dívala a zhodnotila to jako atopický ekzém (ten mám odmala, jakmile kožaři řeknete, že jste atopik, všechno co se vám na těle pak udělá, podřazuje pod tenhle zatracený pojem). Včera jsem se dostala konečně na doporučení praktického lékaře (ne kožaře) do špitálu na kliniku kožních a pohlavních nemocí. Mrkli na to dva doktoři a světe div se, nikdo neví, co to je, ale aby mi udělali stěr, to je ani nenapadlo. Na trupu to vypadá jako ekzém a na rukou a zbytku těla jako svrab. Nikdo to v rodině nemá tentokrát, jen já ani přítel to nemá. Takže diagnosa: kombinace atopáku se svrabem. Mazat infectoscabem. dostala jsem jednu tubu, tak jem zvedava, jak to bude vypadat, mohla bych se udrbat, pěkne me to stve.

Smillk  24.03.15 04:16
Proc my?

Zdravim, mam doma atopickou exemicku a dnes nam bylo oznameno ze se ve skole siri svrab…nemuzu ztoho ani spat a procitam si ruzne weby a clanky a lamu si hlavu kde, jak, proc???
Nepatrim sice mezi fanatiky co denne doma uklizi savem, ale cistota je unas na prvnim miste. pravidelne prani a zehleni snad i ponozek je kvuli dceri samozrejmosti! Nehlede na to ze jsme byli pred par tydny preventivne preleceni na svrab infa…cimsi mame doma dva psiky kteri jsou pravidelne ockovani, odcervovani a koupani take nesmi do loznic deti a na postele…ted nas ceka jak ctu zdlouhava neprijemna lecba coz mi vmyslenkach nejspis neprida…ale bohuzel prisli jsme do primeho kontaktu s osobou nyni uz tri tydny lecenou na svrab a hlavni vec co nedokazu pocbopit je to ze dana lelarka toto nehlasila do skoly!!Danna matka se ktomu sama neprizna ale lekar snad ma mit povinnost to ohlasit nebo se snad pletu?

Obludkakarca  31.07.16 20:18

Dobrý den, mám takový dotaz. Moje neteř, kterou jsem hlidala, má svrab. V te době než jsme na to přišli, byla v kontaktu s mými dětmi, paní doktorka nás prelecila, neteř jsem vrátila mamince a babi, která s námi bydlí, si ji vzala po dvou dnech sem zpět. Můžeme chytit svrab i když je neteř zaléčená?
Moc děkuji za odpověď.

Váš příspěvek