Potní test

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

radunka.t  07.07.10 10:48
Cystická fibroza

Dobrý den,
naše dětská Mudr. nás posílá na Potní test. Nevěděla jsem, co tím sleduje, ale bohužel existuje internet, kde jsem se to dozvěděla! Předpokládám,že má podezření na CF! :-(
Mému synovi je 1,5 roku a od narození víceméně permantně to v něm „chrčí“ - tzn., že nikdy nedýchá úplně čistě. Když pláče,tak má takový hýkaví - jakoby laryngický kašel.
Jinak ale na infekce dýchacích cest netrpí (krom výše popsaného, co už beru jako normální stav a očividně ho to nijak neomezuje) a vyměšuje se pravidelně a přijde mi, že normálně…
Jen je menší - v 18ti měsícíh má cca 10,2kg a 81cm.
To je dle mého jediné, podle čeho mudr usuzuje. Vím, že je hodně přepečlivá a chce asi vyloučit vše, nicméně mě tím poměrně dost vyděsila.
Myslíte, že podle výše zmíněného by to opravdu mohla být Cystická fibroza??
Díky za odpověď…

Reakce:

Dr.House
622 příspěvků 08.07.10 10:45

Dobrý ´den…
cystická fibroza se odhlaí až po potním tstu - potní tst je neboletivý a je během hodiny. nemusíte s bát. nbolí to :-)¨
příznaky Vašeho syna nejsou přímo charakterizující pro CF… jen bych k vyšetření přidal odběr krve ( ASTRUP, cukr v těle - glykémii.), SONO jater.
to jsou většinou velké příznaky CF pokud je ve zvýšené.
problém může být i v tom že je to genetické - gentické vyšetření by taky neuškodilo, ale záleží na Vás a na Vašem Pediatrovy.
CF je totiž porucha přenosu iontů a solí mezi membránou - to pak postihuje většinou plíce ( proto ten kašel), trávicí ústrojí.
Trpí Váš syn neustále infekcemi dýchacího ústrojí?
skuste se podívat sem http://nemoci.vitalion.cz/…cka-fibroza/
popřpadně se kdykoliv můžete ješt zeptat. držim palce

radunka.t  09.07.10 19:17

Dobrý den,
moc děkuji za odpověď.
Na definici CF na Vašich stránkách jsem již koukala - i na jiné stránky… Přiznám se, že někde mě něco vystrašilo, jinde naopak uklidnilo, ale jak píšete - jistotu budu mít až po potním testu. Častými infekcemi dýchacích cest právě netrpí - od narození doteď měl 1× laryngitidu (kdy bylo nutné podat Rectodelt a inhalovat solný roztok) a 1× teď kašel a zvýšené CRP (21), kdy dostal antibiotika…
Jinak občas jen hůře dýchá, když pláče, nebo se hodně směje - zní to právě jak začínající laryngitida.
Jinak se nezdá (krom toho menšího vzrůstu), že by mu něco scházelo…
A když jsem u toho vzrůstu - přiznám se, že jsem nikde nenašla žádnou tabulku, kdy je to ještě normální a kdy už to je alarmující - váha a výška versus věk…???
Jinak moc děkuji za reakci

Dr.House
622 příspěvků 10.07.10 09:04

ta prodělaná laryngitida je u dětí v tomto věku obvyklá. Tou si prošlo víc jak 70% dětiček.U Vašeho dítěte to CRP znamenalo nejspíš angínu a kašel.

pokud jde o můj názor na CF tak rozhodně váha a výška necharkerizují hned CF. Proto jen přidávám jak už jsem zmínil genetické vyšetření. Že Vaše MUDr. chce vyloučit vše a snaží se léčit je dobré. pořád tu mezi námi jsou rádoby MUDr. kteří se zas nechtějí starat.

radunka.t  10.07.10 12:11

Jo, to ona je až přepečlivá, myslím :lol: Ale jak píšete - pořád lepší, než něco zanedbat.
Uklidnil jste mě a děkuji za Váš čas.
Dám pak vědět, jak dopadl potní test! :-)

Dr.House
622 příspěvků 10.07.10 12:14

Držím Vám palce.

Nemáte vůbec zač a dejte pak tedy vědět.

misig
2 příspěvky 27.07.10 15:28
potni test

Dobrý den mam 2mesicniho syna a minuly tyden prodelal lehkou bronchitidu,dok­torka ho dnes poslechla a rekla ze ma plice uplne ciste ale ze nas projistoto posle na potni test.Samozrejme sem si vyhledala ruzne informace ktere me desi-syn mel jen jednou kasel a na vaze pribira bleskove kdyz se narodil mel 3500g a dnes po dvou mesicich 5000g :-) pouze ho kojim a slany kdyz se poti neni,myslite ze by se mohlo jednat o CF?na test jdeme az v zari tak do te doby asi zesedivim .-) diky za odpoved M.

Dr.House
622 příspěvků 03.08.10 17:14

můžu se zpetat…jak ste poznala že není slaný když se potí? to ste ho .......olízla? :-)

samozřejmě že může jít o CF, ale tím že prodělal bronchitidu jako každé dítě na světě, to neznamená že Váš 5kilovy zázrak má Cf…:-) tím že přibírá na váze můžou jeho hormony,…nejspíš ten růstový. Test doporučuji, ale myslím že CF nemá…ale je to jen tvrzení…a zešedivit? to néé…vypadala byste zvláštně :-) Hezký den a držim palce

misig
2 příspěvky 03.08.10 19:20

Ano olizla,ne doslova ale kdyz ho pusinkuju tak to preci citim ne?je to miminko tak je normalni ho pusinkovat :-) snad bude vsechno dobre,diky za reakci :-)

Dr.House
622 příspěvků 03.08.10 19:36

jo jasně…nemyslel jsem to ve zlým…jen mě zajímala ta logika toho…:-)

radunka.t  03.08.10 21:04

Dobrý den,
také vám budu držet palce, aby to bylo ok, ale dle mého bude určitě synek v pořádku! Jestliže měl jen jedenkrát bronchitidu a pak je na poslech čistý, tak si myslím, že je to určitě až absurdní hnát Vás na potní test. Nicméně…lepší jít tam zbytečně, než vůbec, že? :-)
My jsme také ještě nebyli - mudr nám řekla, ať si užijeme v klidu prázdniny, a tak se snažím na to nemyslet a říkám si, že je můj syn určitě zdravý jako řípa.
Ale přiznám se, že není den, kdy bych si na to nevzpomněla, kort když se mu viditelně hůře dýchá (může mít třeba astma, či něco podobného - za to bych teď byla VDĚČNÁ), ale snažím se být opravdu v klidu a čekám!
Držím palce a dejte vědět, jak jste dopadli! ;-)
Radka T.

Dr.House
622 příspěvků 03.08.10 21:26

ano…už doost…přes ty slzy nemlžu ani odpovědět…:-)
nemáte vůbec zač…:-D

ba né…jen at jsou děti zdravé…takže žádný astma ani nic podobnýho…děti mají být zdravý, né mít CF a podobný kulišárny…takový věci choděj až ve stáří…tam si jich každej užijeme až až…

takže držím vám pevně palce a dětem též :-)

Monika A.  11.11.10 20:46
CF

Dobrý den,mám dcery 2 a 7 let.Obě mají na něco alergie a astma,Ta starší alergické a ta mladší průduškové.Mladší dcera byla do 10ti měsíců zcela zdravá a pak jí začal trápit kašel který několikrát zkončil antibiotiky.Letos v únoru měla hnisavá ložiska na průduškách,v nos­ních dutinách i na plicích a během měsíce jsme měli troje antibiotika než zabraly a zcela ložiska zmizela.Od té doby jsme měli kašel ještě 2X a ten vyléčily doma.Zatím jsme v pořádku.Byli jsme na potních testech.Starší je má v pořádku a u té mladší si už sestra,která test prováděla myslela že se asi nepovedly a i to mi řekla p.doktorka na alergologii a poslala nás na něj znova.Četla jsem že se pozitvní testy musí udělat 2X a teď jsem opravdu dost vystrašená jesli nás třeba nechtěla zatím znepokojovat že by to mohlo být špatný.Dcera krásně přibývá i roste.Je jí 29 měsíců a má 13kilo.Myslíte že by to mohlo být špatný :cry: ?Děkuji moc za odpověď.Monika

Dr.House
622 příspěvků 12.11.10 21:17

osobně si myslím že to zas tak špatné není. Cystickou fibrozu mají i menší děti (věkově) a hlavně se stím dá žít. a to i bez extra velkých komplikacích.
Pravděpodobně jde o cystickou fibrozu, jelikož test již vyšel jednou pozitivní.myslím že i ten druhý bude pozitivní. Doktorka by vás měla proškolit a vysvětlit vám následky a hlavně nákou péči. kdyby něco tak se zeptejte i mě, rád vám pomůžu.

DasaDasa  18.07.11 13:31

Dobrý den, náš syn váží mnohem méně- ve 2 letech sotva 10kg, příznaky na CF má kromě kašlání a průjmů které má i 10× denně od narození po celé 2 roky, ted navíc mu zjistili zvětšená játra a paní doktorka tvrdí že CF nemá a na potní test nás poslat nechce. Nevíte kolik stojí potní test bez žádanky-za úhradu? a kde ho provádějí? dnešní doktoři jsou s prominutím k ničemu..(2 roky nejsou schopni poslat dítě na vyšetření, prý je moc malé..i to SONO jsem mu musela zaplatit!)

Sofie x  27.10.11 23:23
potni test

Dobrý den Dášo,
nevím, zda je to aktuální, ale pokud Vaše dr. odmítá poslat Vás na potní testy, určitě si to u ní vydupejte, nebo se objednejte napřímo tam, kde je dělají, ve Vašem okolí. My jeli 100 km do Prahy do Motola, kde testy dělají denně, takže mají zkušenosti. Šlo to i bez doporučení od naší dr, která to také smetla pod stůl, i když jsem se ji tam rozbrečela. Takže si to domluvte individuálně. Nám naštěstí vyšli negativně, ale nesmírně se nám ulevilo. Držím palce!

jalukaja  19.02.12 11:38
dotaz

Dobrý den ,náš syn má hrozně agresivné pot. Kdazž se dotkne třeba kovového řezáku, který používá na modelářské díly. je za několik dní rezatý. A to platí i o jiných věcech. V noci se potí abnormálně přes hlavu. a nohy. Když ho olízneme zdá se nám slaný.Léčí se na alergologii, ale nic vážného často má jen kašel a rýmu, přesto ,že se hodně potí horečky při nemocech vůbec nemá .Já se léčím s Lupusem a on je sledovám na revmatologii Je mu 9 let.Máme si nechat udělat potní Test. Děkuji

esv1980
1 příspěvek 22.01.13 09:12

Dobrý den, ráda bych se zeptala, syn (22 měsíců), od mala marodí hlavně na průdušky, ale nikdy neměl zápal plic ani laryngitidu. Teď nás poslali pro jistotu na potní test, který vyšel 42 (normální prý je do 35). Za měsíc máme test zopakovat. Malý je momentálně trochu v infektu, má rýmu a z toho je zahleněný. Ale ani sme nebyli u dr, akorát dávám něco na zahlenění. Myslíte že má CF? Je poměrně velký, 90cm/14kg. Střevní potíže sme neměli, zdá se mi zdravý. Sem z toho dost vystrašená. Děkuji za odpověď.

DenisaJiri.  25.11.13 12:15
Potní test

Dobrý den,
ráda bych znala Váš názor.
Doktorka nás posílá na potní test.
Syn v 10 měsíchc váží 7800g a měří 74cm.( myslím, že to bude mít po tátovi ten má 70kg a 180cm )
Za celý život měl pouhé 2 rýmy.. Od malinka tak trošku „chrochtá“, né pořád, ale všimla jsem si že hlavně když se na něco hodně soustředí. v noci spí a dýchá čistě.
Má tužší stolici, ale zácpou netrpí. Kaká cca tak 2× denně.. podle těchto příznaků doktorka usoudila, že by jsme mohli mít CF. myslela jsem si že je to genetické a u nás v rodině nikdy nikdo nic takového neměl. Jsem z toho šíleně vystrašená.. Navíc jsem si myslela že test na CF se dělá při novorozeneckém sccriningu a ten jsme měli ve všech směrech negativní..
Moc děkuji za vaši reakci a názor

DenisaJiri.  25.11.13 12:20

Ještě bych ráda dodala, že se syn narodil o měsíc dřív s porodní váhou 1720g a 45cm.. myslím že i to je důvodem pomalého růstu..

JanekM  26.03.15 08:55
potní test

Dobrý den, dnes jsem si u doktorky vyzvedla žádanku na potní test a mám nervy v kýblu. Syn má 1 rok, váží 10,90 kg a délka je 78 cm. Zhruba od ledna trpí chrčením a na průduškách to má vždycky v horní části. Tak se tady klepu jak ratlík, moc se bojím…

Váš příspěvek