Omdlévání při odběru krve

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Honzik  17.05.09 13:03
Omdlévání při odběru

Ahoj,

mám nejspíše psychický problém v souvislosti s oběrem krve u doktorky. Již před návštěvou ordinace se mi děla mdlo a při, případně bezprostředně po odběru omdlévám, v lepším případě je mi zle, motá se mi hlava a musím si alespoň na hodinku někde lehnout… :-(

Má někdo stejný problém a případně jak s tím bojujete?

Možná to má souvislost s tím, že mám nízký tlak, ale určitě je to i psychické…

Díky, Honza

Reakce:

Radka  27.09.09 16:16

Můj 29 letý bráška je chlap jako hora, ranař a také to nesnáší. On má naopak Tk vysoký.
Jasně, že to souvisí s psychikou, ale neboj nic, nejsi jediný poseroutka na světě…
Třeba to máš jen dočasně a když ne, holt si v ordinaci také pospíš, bráška tam posledně chrněl 2 hoďky!!!:D

Ludmila  27.10.09 18:57
piti s sebou

Neni to psychikou. Je mozne, ze je to trvalejsi mirnou dehydrataci, hustci krvi, dlouhodobejsim pretizenim nebo u lidi, kteri jsou nachzlnejsi na zlucnik. Ja to resim tak, ze si na poliklinice dole koupim tekutou cokoladu na piti. Sestricce to hlasim predem, ze jsem se po odberu skladala, tak aby se nebala, kdyz by se to stalo. Pak po odberu si sednu a hlavu dam co nejniz mezi nohy, zvedam ji akorat na napiti po mirnych douscich. Pit se da i voda, tu jsem popijela driv. Tak sedim 10 az 15 minut. :-) Pak zkusim stat, a kdyz citim, ze je to O.K., tak jdu domu, a kdyz ne, tak si sednu zpatky.

Václav  03.11.09 22:24
odběr krve..

Ahoj. Zrovna dnes jsem měl ten samý stav-mdkoba, zavrať,dokonce chvilková ztráta vědomí. raději vrtat zub, než absolvovat odběr krve-mám na to skutečnou alergii a nemohu s tím bojovat, i s injekční stříkačky dostávám třesavku…

Je nás isi minimum co se s tímto neřádem potýká, ale beru to sportovně, každý má jiný handicap..
Václav.

Annie.K  06.11.09 09:13

Tak určitě částečně psychické to bude, ale jinak, protože se odebírá krev nalačno, je potřeba se předem aspoň hodně napít a potom si vzít kousek např. čokolády (Ludmila). Většina lidí s nízkým tlakem bez snídaně ani nevyjde z domu, tudíž je potřeba jídlo brzy doplnit. Také hrozí tzv. ortostatický kolaps, proto zkuste vykomunikovat, abyste ihned po odběru nemuseli vstávat. A psýchu držte na uzdě :) (nemusíte se na tu krev dívat)

nick  04.12.09 10:01

Nikdo, kdo omdlí při nebo po odběru krve není poseroutka. Jedná se o prudkou změnu tlaku po odběru a když trpíš nízkým tlakem jako já, je jasné, že ti bude zle - mozek se nedokrví a ty omdlíš. S tím nejde nic dělat. V posledním roce mám již tlak 125/70 a při odběru neomdlívám jako předtím, kdy jsem měla hodnoty do 100/55. Nejde o psychiku, ale o tělesný stav. Rozumná sestra, které oznámíš dopředu, že omdlíváš, tě při odběru položí na lehátko a přiškrtí ti ruku sama nebo její kolegyně. Pak je to lepší. Mám s tím zkušenosti z polikliniky v Berouně. Záleží pouze na tom na koho při odběru narazíš. Rozumní lidé to pochopí.

Katka  21.02.10 19:59
mdloby

Mám s tím také problémy. Je lepší sestřičce nahlásit do předu, že mi odběr nedělá dobře. Většinou si mohu lehnout...... a to pak po odběru nemám žádné potíže a mohu ihned odejít :-D

Jana  08.03.10 21:28

Ahoj,
taky omdlévám při odběrech, ale poslední dobou se mi daří to korigovat. Přeci jen člověk se na to může předem psychicky připravit. Jenže neomdlévám jen při odběrech, ale v podstatě při jakémkoli kontaktu s krví, když se říznu nebo jinak poraním. Ale někdy mi stačí o tom jen slyšet a třísknu sebou. V těchto situacích se nelze připravit dopředu. Nevíte co s tím?

vocier
25 příspěvků 19.04.11 19:57

tak to máš asi trypanofobii

Werushka15799  25.02.12 19:24

todle mi problem nedělá … ale jinak je mi 12 a za život sem omdlela 11× nebo 12× :D :D

DDanuška  04.06.12 17:25
Omdlévání

Dobrý den, já mám omdlení jako diagnozu - začalo mi už před čtyřmi lety, dokonce na to mám důchod a nemůžu pracovat. Dostala jsem to ze stresu na vysoké škole. Mám i epilepsii, taky zjištěna před čtyřmi lety. Nejvíc padám, když mám menstruaci, klidně spadnu i třikrát denně. Beru na to léky Mirtazapin Sandoz a Lenuxin . Jen mě zajímá, zda by nešlo nějak zabránit tomu, abych tak často nepadala? Jsem z toho zoufalá, není to vůbec příjemné! Budu ráda, když mi cokoliv poradíte. Velice děkuji! Dana M.

neurotyc  07.06.12 17:09
:-)

Dobrý, zrovna dnes jsem měl problém s něčím podobným, ještě ted k večeru mi není dobře a občas na mě jde trošku motání hlavy. :-)
Možná je to tím, že sem 12hodin před odběrem nic nepil ani nejedl… A jelikož se jednalo o odběry krve na vstupní prohlídku k obvodní lékařce, vzali mi krve pořádný hektolitry… Nikdy jsem s tímhle problémy neměl, ale po dnešku si radši už budu preventivně lehat :-)

Annie M.  22.08.12 10:20
Kolaps

Dobrý den, je mi 27 let a trpím tím od mala. Je to hodně psychické, protože stačí vidět lékařské prostředí a nebo cítit ten desinfekční roztok a už se začínám potit. Dnes jsem ráno zkolabovala po blbém odběru krve z prstu poté, co jsem sestřičku přemluvila, aby mě nenabírala ze žíly. Stav je to šílený. bolí mě hlava, dělají se mžitky a hlavně, celé tělo jakoby se polilo střídavě ledovým a horkým potem. Jediné, z čeho mám opravdu obavy, jsou pravidelné prohlídky (odběry a vyšetření) při těhotenství, které mě brzy čeká. Nerada bych dítěti ublížila tím, že mám psychické potíže s lékaři… :?

mape2012  11.09.12 14:42
odběry krve výsledek

Dobry den. kdyz vam udelaji pri preventivni/vstup­ni/zavodni prohlidce odbery krve, co vsechno se z nich da zjistit? muze lekar odhalit infekci ci zavaznou nemoc? zkratka zda lekar ma sanci odhalit, ze neni neco v poradku a posle vas treba na odbornejsi vysetreni dle vysledku z krve.. moc diky za odpoved

tdeargwhztn  06.11.13 17:35
darování krve

Asi je blbost chtít darovat krev, když trpím tímto problémem, že? Ráda bych takto jiným pomohla, ale myslím, že když jim tam omdlím, tak mi tu krev asi stříknou zpátky. :)

Husáková:)  31.12.13 20:06
odpověď na mape2012 (odběry krve výsledek)

Ano při odběrech se zá zjistit infekce nebo nemoc nebo že něco není v pořádku…dokonce i dokážou zjistit jestli máme naše vitamíny nebo látky v normě. Zjišťujou to na histologii. Já například jsem šla pouze na kontrolu a odebírali mi krev a zjistili z toho nemilou věc a to jsem šla jenom na blbou kontrolu :D

Rozhodně ne poseroutka  12.05.15 01:26
Rozhodně ne poseroutka

Nejrozumější reakce: nick 04.12.09 10:01
Nejpitomější reakce: Radka 27.09.09 16:16

Jestli se někdo klepe při pohledu na krev nebo na jehlu tak asi je to trypanofobie, ale já se toho nebojím, nejsem malé děcko. Kolaboval jsem po odběru vždycky už jako malé dítě. I jako velké dítě, když mi bylo 12 a nebál jsem se, ale nejde tomu zabránit. Někteří doktoři si myslí že je to strachem ale to není pravda. Jsem v pohodě a je mi to jedno, ale stejně omdlím, jenže ne hned ale až po 10 minutách se mi udělá špatně a zblednu. A nesnáším ty pohledy hloupých pacientů co si o vás myslí že se bojíte a mají vás za poseroutku. Dneska jsem dostal křeče, ale úplně pro nic, kdyby měli v místnosti blbé lehátko tak jsem tam nemusel čekat půl hodiny. Obvykle si totiž lehnu pokrčím nohy a za deset minut odcházím. Vysvětlení že je to nižším tlakem je zajimavé, ale mě sestra ve čtvrtek říkala že mám tlak normální a dnes v pondělí jsem omdlel. Chceš návod jak se toho zbavit? Začni se modlit tak 5-10 minut před odběrem. Když jsem to dělal v dětství tak to pomohlo. A to jako vážně. Když jsem se pomodlil tak jsem nikdy nezkolaboval. Teď to nedělám a tak kolabuju.

Jednou jsem zkolaboval i u zubařky ale to nebylo z injekce, ale z výparů se mi udělalo špatně a asi jsem zapomněl dýchat a bylo v létě vedro. Jednou jsem se zase z ničeho nic rozklepal na prohlídce u doktora ale nezkolaboval. A jednou jsem se klepal z ničeho nic doma v leže taky jsem byl v pohodě a z ničeho nic jsem se začal klepat. Vypadá to jako ze stresu nebo co. Jo a v dětství jsem kolaboval pokaždé na vyšetření ledvin co nás posílali na scan, píchli mi nějakou látku aby to viděli na scanu, ale opět za deset minut už mi bylo špatně a nikdy se to nepovedlo. To by měl člověk mít spíš vyšší tlak než nižší když ti něco píchnou, ne? :)

Ten nápad s utažením ruky je dobrý ale to by musela držet tak aspoň 20 minut aby mi neupadla ruka taky

Suczik  30.12.15 10:15
@DDanuška píše:
Dobrý den, já mám omdlení jako diagnozu - začalo mi už před čtyřmi lety, dokonce na to mám důchod a nemůžu pracovat. Dostala jsem to ze stresu na vysoké škole. Mám i epilepsii, taky zjištěna před čtyřmi lety. Nejvíc padám, když mám menstruaci, klidně spadnu i třikrát denně. Beru na to léky Mirtazapin Sandoz a Lenuxin . Jen mě zajímá, zda by nešlo nějak zabránit tomu, abych tak často nepadala? Jsem z toho zoufalá, není to vůbec příjemné! Budu ráda, když mi cokoliv poradíte. Velice děkuji! Dana M.

nejlepší je když to člověk cítí, že to na něj jde, tak otevřít okno, nebo na čerstvém vzduchu hned si lehnout a opřít si nohy vzhůru nad hlavu a počkat až to přejde :) pak se hlavně napít a čokoláda taky pomáhá dobře :)

Váš příspěvek